Wybierasz kredyt hipoteczny? Jego parametry mają wpływ na zdolność kredytową!

Kredyt hipoteczny to jedna z najczęściej wybieranych opcji podczas zakupu mieszkania czy domu. To też najlepsze rozwiązanie w przypadku, kiedy nie dysponujemy środkami na pełne sfinansowanie danej inwestycji. Pośrednicy finansowi będą w stanie wybrać najlepszą wersję kredytu w zależności od zarobków i posiadanej gotówki. Z koeli możliwość skorzystania z wcześniejszego sprawdzenia zdolności kredytowej, jakie dziś dają kalkulatory finansowe, w szybki sposób da nam informację, czy o kredycie hipotecznym w ogóle możemy myśleć.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to nazwa określająca specjalny, długoterminowy kredyt, którego zabezpieczeniem jest wspomniana hipoteka danej nieruchomości. I właśnie po to też kredyt hipoteczny najczęściej jest udzielany- by kupić wybrana nieruchomość. W kredycie hipotecznym hipoteka ustanowiona jest na rzecz banku, który kredytuje dany zakup. Wszystko odbywa się z kolei na prawie tzw. użytkowania wieczystego albo też na prawie własności nieruchomości. Zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka nieruchomości, którą to zamierza się kupić.

Jakie parametry mają wpływ na zdolność kredytową?

Każda osoba, która ubiega się o kredyt hipoteczny (i nie tylko) musi wykazać, że ma ona odpowiednią zdolność kredytową. Zdolność kredytowa polega tak naprawdę na sprawdzeniu, czy potencjalny kredytobiorca (kredytobiorcy) będą w stanie terminowo spłacać raty kredytu. Tu też warto pamiętać, że zdolność kredytową można zwiększyć na różne sposoby, a jej zwiększenie automatycznie zwiększa szansę na kredyt. Pośrednicy finansowi wybierają najlepsze i najpewniejszy opcje, dzięki którym otrzymamy pozytywną odpowiedź co do udzielenia kredu.

Co wpływa na otrzymanie kredytu?

Kredyt hipoteczny zostanie udzielony tym osobom, które mają odpowiednie możliwości kredytowe i tzw. pozytywną historię kredytową. Co więcej, w przypadku tego kredytu wymagany jest wkład własny, a jego wysokość uzależniona jest od wysokości kredytu, o jaki się staramy. Ponadto na samo przyznanie kredytu hipotecznego wpływ ma wiele innych czynników, a wśród nich m.in. zasady, jakie obowiązują w danym banku, w którym staramy się o kredyt. O wszystkim zwykle dokładnie informują pośrednicy finansowi, stąd też warto z nimi współpracować. Tu też nie należy się zrażać w przypadku, kiedy któryś bank da nam odpowiedź odmowną, zawsze można spróbować w innym banku, który będzie miał inne wymagania kredytowe. Warto też ściśle współpracować z doradcami finansowymi, ponieważ zwykle mają oni możliwość wynegocjowania w bankach lepszych warunków kredytowania lub obniżenia pewnych wymagań kredytowych.