Transport maszyn budowlanych i rolniczych – jak to się odbywa?

Kombajn i pojazd z przyczepą jadące po polu

Wielki sprzęt wymaga wielkich rozwiązań. Dlatego też między innymi transport maszyn budowlanych i rolniczych musi być dokładnie zaplanowany i przemyślany. Jeśli zastanawiacie się, jak wyglądają nowoczesne sposoby przewozu tak wielkich i niezbędnych ładunków, to koniecznie zapoznajcie się z naszym dzisiejszym artykułem!

Po co transportować duże maszyny?

Większość maszyn budowlanych czy rolniczych posiada własny napęd i koła, dlaczego więc kierowcy po prostu nie przyjeżdżają nimi do miejsc, w których są potrzebne? Jest ku temu kilka powodów:

  1. Spora część sprzętu tego typu nie posiada homologacji, a więc nie jest dopuszczona do ruchu drogowego (wyjątkiem mogą być koparki kołowe).
  2. Poruszanie się tymi ogromnymi maszynami po drogach wiąże się z niebezpieczeństwem dla innych uczestników ruchu (np. poprzez zajmowanie więcej niż 1 pasa ruchu) oraz dla samej powierzchni jezdni (masa pojazdu, gąsienice).
  3. Jazda maszynami budowlanymi na duże odległości jest nieekonomiczna (wysokie spalanie).
Koparka na miejscu budowy
Taki sprzęt nie nadaje się do poruszania po drogach publicznych

Jaki sprzęt można transportować?

Transport maszyn budowlanych nie jest w zasadzie niczym ograniczony, dlatego to, jaki sprzęt znajdzie się na naczepie, zależy wyłącznie od potrzeb ekip budowlanych. Najczęściej trafiają na nią:

  • Koparki, ładowarki łyżkowe, spycharki i inne maszyny do robót ziemnych,
  • Frezarki do asfaltu i betonu, stabilizatory podłoża,
  • Zagęszczarki, walce, ubijaki, betoniarki,
  • Sprzęt wykończeniowy.

Jeśli mówimy o transporcie maszyn rolniczych, to wśród nich najczęściej przewożone są:

  • Kombajny,
  • Agregaty i brony talerzowe, prasy,
  • Kosiarki, wały łąkowe, pługi, głębosze.

Oczywiście sprzętu, który można przewieźć, jest znacznie więcej, a wiele firm podejmuje się realizacji niestandardowych zleceń.

Sposoby transportu maszyn budowlanych i rolniczych

Tak duże ładunki wiążą się z koniecznością zastosowania specjalistycznego sprzętu, który charakteryzuje się ogromną solidnością i niezawodnością. Najczęściej do transportu maszyn rolniczych i budowlanych wykorzystuje się naczepy typu Tieffbet, Semi, inloader czy samozaładowcze. Jak one wyglądają, zobaczycie na poniższej grafice.

Rodzaje naczep do przewozu ładunków ponadgabarytowych
Rodzaje naczep do przewozu ładunków ponadgabarytowych (źródło: https://www.scandinavian.com.pl/flota/specjalistyczna)

Bardzo istotne jest, by flota przeznaczona do przewozu tak dużych ładunków była wyposażona w udogodnienia, które poprawiają bezpieczeństwo i efektywność transportu. Mogą to być np. specjalne najazdy, poszerzenia lub wsporniki.

Podsumowanie

Transport ładunków ponadgabarytowych, a w tym zwłaszcza maszyn rolniczych i budowlanych jest sporym wyzwaniem zarówno dla firmy logistycznej, jak i dla samego zleceniodawcy. Na szczęście współczesne rozwiązania w postaci specjalistycznych pojazdów stają się coraz bardziej dostępne, przez co jakość usług niezmiennie zmienia się na lepsze.