Spawarka „hobby”, czyli amatorski sprzęt do domu [urządzenia transformatorowe]

Coraz bardziej popularne zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych elektromarketach stają się tak zwane spawarki „hobby”, czyli urządzenia spawalnicze przeznaczone do użytku amatorskiego dla pasjonatów majsterkowania i spawania domowego. Jakie są parametry takiego rodzaju sprzętu i kiedy się go używa?

Na początku warto wiedzieć, że oferty sklepów dotyczące spawarek amatorskich są dość rozbudowane, a na półkach sklepowych możemy odnaleźć zarówno urządzenia o niższych cenach jak i drogie sprzęty. Spawarki, które są tańsze, z reguły są nieco gorsze. Ich trwałość oraz parametry są słabsze niż te dotyczące sprzętów z wyższej klasy.

Najczęściej używanymi w domowych warsztatach spawarkami są tak zwane urządzenia transformatorowe, które są nieskomplikowane i jednocześnie tanie. Warto bliżej się im przyjrzeć!

Urządzenia transformatorowe zwykle cechują się dużymi gabarytami, ale są przy tym nierozbudowane w skomplikowany sposób. Dlatego praca z ich wykorzystaniem jest łatwa i nie wymaga szczegółowego, profesjonalnego wprowadzenia czy szkolenia. Dzięki takiemu sprzętowi bez problemu zespawamy lampkę nocną własnej roboty czy nowoczesny designerski żyrandol metalowy. Jeśli chodzi o zalety „transformatorów” – można jeszcze dodać całkiem sporą odporność.

Urządzenia spawalnicze. Źródło: https://ekod.com.pl/oferta/urzadzenia-spawalnicze/

Spawarki transformatorowe mają jednak również kilka wad, które mogą zdyskwalifikować je w oczach potencjalnych kupców, którzy przecież również posiadają jakieś ukierunkowanie na sprzęt oraz wymagania związane z obrabianymi materiałami i szczegółowością zadań, do jakich chcieliby wykorzystywać spawarkę. Amatorzy również powinni przemyśleć kwestię żywotności i wyeksploatowania spawarki.

Jeśli chodzi o minusy transformatorów, trzeba pamiętać, że są to urządzenia duże i ciężkie – odpada więc wykorzystywanie ich jako całkowicie mobilnych rozwiązań, dających się przenosić z miejsca w miejsce w każdej chwili. Na niekorzyść tych urządzeń przemawiają również kwestie ekonomiczne. Spawarki takie bowiem zużywają dość sporo prądu i jednocześnie często ulegają przegrzaniom, co wydłuża czas spawania, a więc zwiększa pobór prądu. Decydując się na spawarkę transformatorową, warto również uzmysłowić sobie, że jakość wytworzonego przez nas spawu w dużej mierze będzie zależna od jakości elektrody, jakiej użyjemy.