Freelancing dla początkujących

laptop-3233641_960_720

Gdy wpadniemy na pomysł zostania freelancerem, prawdopodobnie zostaniemy oszołomieni potencjalną wizją trybu takiej pracy. Uwolnienie się od sztywnych godzin etatu, praca w czasie, który pasuje nam czy możliwości odpoczynku, kiedy tylko zechcemy… Całkiem zachęcające perspektywa prawda? Sprawdźmy, czy wszystko jest tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać!

Czy to się opłaca?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie brzmiące następująco: czy praca jako freelancer jest opłacalna? My odpowiemy wam bardzo przewrotnie: to zależy! Początki bywają naprawdę trudne. Tworzenie oferty, poszukiwanie pierwszych zleceń wraz z budowaniem pierwszej strategii sprzedaży naszych usług wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się nam wydawać. Wszystkie te działania wymagają czasu i ciągłej pracy. Może się tak zdarzyć, że na naszą pierwszą poważniejszą, długotrwałą współpracę będziemy musieli poczekać przez długie miesiące! Dla wielu bywa to czynnikiem, który sprawia, że powracają oni do pracy na etacie.

Nie dla każdego

praca freelanceraZ pewnością dla niektórych możliwość swobodnego doboru zleceń, czasu pracy i przede wszystkim – robienia tego nawet w zaciszu domu jest bardzo ciekawą perspektywą. Niestety nie każdy potrafi osiągnąć odpowiedniego poziomu koncentracji i organizacji. Niektórzy tak mają i po prostu potrzebują obecności w biurze wśród współpracowników. Musimy także pamiętać o tym, że każdy „wolny strzelec” musi dbać o swój wizerunek, a zadowolenie naszych klientów powinno być zawsze na pierwszym miejscu.

Co na rynku?

Osoby, które rozważają pracę na własny rachunek, powinny przede wszystkim analiza rynkuspojrzeć w szerokim spektrum na sytuację panującą na rynku. Odpowiedzmy sobie na pytania: kto jest naszą konkurencją? Kim jest nasz potencjalny Klient? Czy nasze usługi wyróżniają się w jakikolwiek sposób na tle innych? Rozwiązanie tych zagwozdek pozwoli nam na skuteczniejsze stworzenie strategii naszej działalności, co może być naprawdę pomocne w pierwszych tygodniach i miesiącach działalności.

Podsumowanie

Zawód freelancera zdecydowanie jest przeznaczony dla każdego. Wymaga on sporo determinacji i dyscypliny, co może złamać wiele osób zaledwie raczkujących na rynku. Warto się zastanowić czy spiszemy się w takim trybie pracy i czy jesteśmy w stanie „podjąć rękawice” w walce z innymi.