Czym jest outsourcing pracowniczy?

burza mózgów przy biurku w pracy

Prowadząc własną firmę stale musimy szukać sposobów na oszczędzanie naszego czasu jak i pieniędzy, tak aby działalność pozostawała rentowna. Jedną z możliwości, która jest niepotrzebnie ignorowana przez ludzi biznesu to outsourcing pracowniczy. Załóżmy więc, że jesteśmy zainteresowani takim rozwiązaniem. Jakie są jego silne, jak i słabe strony?

Czas to pieniądz

Na samym początku warto zrozumieć jakie zalety niesie takie rozwiązanie. Przede wszystkim, oszczędzamy sporo czasu, na rekrutowaniu pracowników. Znalezienie odpowiedniej osoby poprzez proces rekrutacyjny potrafi zajmować nieraz kilka tygodni, a nawet miesięcy? Gdy jednak zlecimy konkretne zadania zewnętrznemu przedsiębiorstwu, możemy być pewni, że wynajęci specjaliści wykonają swoją pracę szybko konkretnie i na czas. Oczywiście nie są oni wybierani na zasadzie „chybił trafił” – za dopasowanie ich do naszej firmy odpowiadają najróżniejsze agencje zajmujące się HR!

Organizacja – nie nasza sprawa

Jeżeli zdecydujemy się na podjęcie takiej niestandardowej współpracy jest to, że tak naprawdę nie musimy się zajmować najróżniejszymi sprawami organizacyjnymi związanymi z outsourcowanym pracownikiem. To agencja, która pomogła nam w jego znalezieniu zajmie się wszelkimi kwestiami związanymi z jego prowadzeniem, takim jak comiesięczne wypłaty, urlopy czy ewentualne rozstrzyganie sporów na linii pracodawca pracownik! To dość wygodne rozwiązanie, czyż nie?

Wady outsourcingu

Czas jednak omówić wady podjęcia się outsourcingu pracowniczego. Przede wszystkim, jest to działanie obarczone pewnym stopniem ryzyka, gdyż jeżeli praca wykonana przez tego pracownika będzie na niskim poziomie, to nikogo nie będzie interesować to, że pracuje on zaledwie na nasze zlecenie. Warto też pamiętać o tym, że pracownik, który został oddelegowany do wykonania tego jednego zadania, nie będzie tak związany z firmą, przez co jego motywacja może się okazać dość niska. Ciężko przecież czuć się zidentyfikowanym z istotą firmy, gdy nie pracujemy w niej na co dzień.

Podsumowanie

To, czy zdecydujecie się na zastosowanie outsourcingu pracowniczego, zależy wyłącznie od nas. Wszystko zależy od tego, czy naprawdę tego potrzebujecie w swojej firmie! Jeżeli nie chcecie zatrudniać kolejnej osoby na wolne stanowisko, to może wystarczy zlecić to zadanie zewnętrznemu pracownikowi lub firmie takiej jak LoboHR?