Cena nieruchomości, a jej położenie, czyli jak sprzedać dom na obrzeżach miasta?

Z punktu widzenia inwestora, budowa domu na obrzeżach miasta to spore ryzyko inwestycyjne. Jeśli budujemy go „na sprzedaż” jego cena będzie niższa w porównaniu do domów w centrum miasta. Z drugiej strony, jest to też pewniejszy, choć nie aż tak opłacalny zysk. Zwłaszcza, że badania statystyczne wskazują, że coraz chętniej wyprowadzamy się na przedmieścia.

Dom na przedmieściu – atuty i słabe strony

Ulokowane na przedmieściach domy na sprzedaż mają sporo atutów, które przemawiają za ich opłacalnością. Pierwszym z nich jest cena, która – na przykładzie miasta stołecznego Warszawy – może być dwukrotnie wyższa w Śródmieściu, niż w poszczególnych dzielnicach. Kolejna istotne kwestie to bliskość natury, brak wielkomiejskiego zgiełku i niższe koszty życia.

Domy na przedmieściach mają jednak i wady. Należy do nich z pewnością brak odpowiedniej komunikacji z centrum miasta, duże obciążenie dróg wylotowych i często skomplikowany dojazd do pracy. Nie bez znaczenia jest też brak wielu typowo wielkomiejskich atrakcji, takich jak np. dobre kluby.

Plan zagospodarowania a cena domu

Swoistym pocieszeniem dla inwestorów decydujących się na budowę domu na sprzedaż poza centrum miasta, jest plan zagospodarowania przestrzennego otoczenia inwestycji. Dom znajdujący się w przysłowiowym „szczerym polu” będzie mniej atrakcyjny, niż ten sam budynek stojący obok basenu i galerii handlowej.

W praktyce, cena działki którą zakupił inwestor, może w dalszej perspektywie rosnąć, podobnie zresztą jak wartość budowanego domu. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego jest dla inwestora korzystny, może on za relatywnie niewielkie pieniądze nabyć działkę, a następnie ze znacznym zyskiem odsprzedać i ją i zbudowany na niej dom.

Ukierunkowanie inwestycji

Chcąc sprzedać z zyskiem dom położony na terenach podmiejskich, zawsze należy pamiętać o targetowaniu tej inwestycji na określoną grupę społeczną. Najczęściej są to rodziny, co oznacza, że budowana inwestycja powinna mieć jak najbardziej „prorodzinny” charakter.

Chodzi oczywiście o dużą ilość przestrzeni, dobrze doświetlone (również światłem naturalnym) pokoje i bliskość placów zabaw, szkół i przedszkoli. Z punktu widzenia rodzica, relatywnie czyste obrzeża miasta, są znacznie korzystniejszym miejscem dla jego dzieci, niż hałaśliwe i brudne centrum.

Podsumowanie

Chcąc sprzedać dom na obrzeżach miasta, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników już na etapie projektu. Oczywiście nie dotyczy to osób, które nabyły, bądź zbudowały taki dom dla siebie i nie działają w charakterze deweloperów.

Szukasz komfortowego domu niedaleko miasta? Sprawdź ofertę domów w Baninie –  https://dommoichmarzen.eu/