Błędy przy ekspansji firmy

colleagues-meeting-1697899_960_720

Ekspansja firmy jest dość naturalnym zjawiskiem i dotyka absolutnie każdej firmy, która choć trochę chciałaby poprawić swoją pozycję na rynku. Niestety, gdy zachodzi on w dynamiczny sposób, zdarza się tak, że przedsiębiorcy popełniają pewna ilość poważnych błędów, które są możliwe do uniknięcia. Czas więc odpowiedzieć na pytanie: co robimy źle i czego potem żałujemy?

Brak działania według planu

plan na biznesPrzede wszystkim, największym błędem, jaki możemy popełnić, jest brak zgodności z planem działania. Każda strategia czy plan jest pewnym drogowskazem do osiągnięcia konkretnych wyników. Niestety, kiedy zejdziemy z wyznaczonej drogi to bardzo, ale to bardzo ciężko powrócić. Teoretycznie podejmujemy takie kroki, aby w pewien sposób poprawić. Okazuje się jednak, że w długim okresie zazwyczaj sobie szkodzimy – czy to pod względem operacyjnym, czy pod względem wzrostu kosztów.

Brak pójścia z czasem

Każdy, kto miał styczność z jakimkolwiek biznesem, wie, że tak naprawdę dwaprzyszłościowy pomysł sposoby myślenia: albo staramy się wprowadzać nowe rozwiązania, albo zostajemy w tyle, robiąc stale to samo. Umiejętność reakcji na to, co się dzieje na rynku, jest jedną z najważniejszych cech, jakie może posiadać każdy człowiek biznesu. Na świecie stale pojawiają się cały czas nowe technologie i sposoby na robienie tego, co robimy my – ale lepiej! Musimy zachować czujność!

Odbiorcy? Niepotrzebni!

Nie skupianie się na odbiorcach jest trochę jak słabej jakości kłamstwo. Pilnujmy tego, aby komunikacja na linii klient – firma odbywała się dwukierunkowo! Błędem często popełnianym, przez przedsiębiorców jest osobiste przekonanie pt. „to ja znam najlepiej swoich klientów: ich potrzeby i troski”. Musimy was zawieść, ale rzadko tak jest. Różne rynki mają różnych odbiorców, a gdy weźmiemy pod uwagę inne rzeczy takie jak wiek, miejsce zamieszkania, dochód… nie pozostawiamy wątpliwości. Im lepiej będziemy badać odbiorców, tym lepsze wyniki to nam przyniesie

Podsumowanie

Sposób, w jaki będziemy przeprowadzać naszą ekspansję może nam pomóc, lub całkowicie zaszkodzić. Według nas ważne jest, aby robić w sposób adekwatny do naszych możliwości oraz poprzedzony odpowiednimi badaniami wraz ze znajomością tego, co dzieje się w bezpośrednim otoczeniu naszej firmy. Tylko tak będziemy mieli pewność, że przyniesie to wymierne efekty.